14 مهارت های تایپوگرافی که هر طراح گرافیک باید داشته باشد.

14 مهارت های تایپوگرافی که هر طراح گرافیک باید داشته باشد.

14 مهارت های تایپوگرافی که هر طراح گرافیک باید داشته باشد.

تایپوگرافی بخش مهمی از طراحی وب است. تاثیر آن بر طراحی کلی وب سایت  قابل تصور نیست. برای ایجاد صفحات وب هماهنگ و قابل خواندن، طراحان باید به دو عامل اصلی - اندازه فونت و فضا توجه کنند. با تغییر این متغیرها می توانید یک تجربه جذاب برای خواننده ایجاد کنید. طراحان نیز باید توجه کنند که چگونه نوع کاغذها بر روی  نگاه کاربران به دستگاه های مختلف تاثیر می گذارد. با حفظ زیبایی شناسی و  دانستن میزان تاثیر قابلیت تایپ  در ذهن، صفحات وب را می توان طراحی کرد تا بازدید کننده برای خواندن مطالب از آن استفاده کند. اجازه دهید ما فاکتورهایی که بر تایپوگرافی تاثیر می گذارند را بررسی کنیم و برخی از نکات و ترفندها را برای ایجاد محتوای قابل خواندن و جذاب تر بیاموزیم.


1. اندازه قلم

به عنوان طراح, هنگام طراحي صفحات متعدد، بايد اندازه مناسب فونت را بشناسيد.  انواع صفحات که روی دسکتاپ کار می کنند نیاز دارد به طور متقابل بر روی دستگاه های تلفن همراه کار کنند. به عنوان مثال، اندازه فونت روی یک دسکتاپ بین 11pt-14pts متفاوت است. هنگامی که همان اندازه در صفحات تلفن همراه استفاده می شود، آن  بیش از حد بزرگ یا کوچک ظاهر می شود. برای صفحات تلفن همراه، باید زمانی که در یک فاصله طبیعی نگهداری می شود، قلم ها قابل خواندن باشند. بنابراین دانستن اندازه فونت مناسب به ایجاد یک تجربه خواندن بهتر برای کاربر کمک می کند. برای متن بدن، اندازه فونت بین هر 14 تا 16 پیکسلی کاهش می یابد در حالی که فونت ثانویه یا کمتر می تواند بین 13 تا 14 پیکسل باشد. توصیه می شود قبل از ارتکاب به یک استاندارد، گزینه های تایپوگرافی خود را بر روی دستگاه واقعی مشاهده کنید. این به شما کمک می کند که ا با وضوح ارتباط برقرار کنید و پیام خود را انتقال دهید.

 

 

typography

 

2. واحدهای اندازه گیری

برای اندازه فونت برای دستگاه های تلفن همراه، ems به عنوان استاندارد اساسی محسوب می شود. طراحان می توانند به آسانی میزان اندازه قلم ها را اندازه گیری کنند، زیرا براساس درصدمی باشد.


3. رنگ های متضاد را انتخاب کنید.

با قرار دادن متن  متضاد در پس زمینه ، طراحان می توانند علاقه ای بصری به طرح داشته باشند. کنتراست را می توان به عنوان یا زیر عنوان یا در ارتباط با متن زیر آن اعمال کرد. اگر رنگ پس زمینه تاریک است، می توانید متن رنگی را انتخاب کنید که می تواند مطالب را بیشتر قابل خواندن کند.

 

typography

 

4. انتخاب فونت

مهم است که فونت مناسب را برای اطمینان از خوانایی محتوا انتخاب کنید. هنگام انتخاب یک فونت، بهتر است توجه بیشتری به خوانایی آن داشته باشید تااینکه  سبک فونت  را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، عنوان ها و زیر عنوانها معمولا برای جلب بازدیدکنندگان به محتوا استفاده می شود. بنابراین استفاده از فونتهای سبک و تزئینی برای این بخش قابل درک است. متن باید بیشتر قابل خواندن باشد، بهتر است آن را به سبک کلاسیک تنظیم کنید. این باعث می شود خواننده از این طریق تمام مطالب را بخواند.

 

typography

 

 

5. تراز

خوانندگان ترجیح می دهند متن را در بلوک ها، به ویژه روی یک صفحه کوچک بخوانند. متن روی صفحه کوچک باید طراحی شود به طوری که کلمات در خط به همان اندازه فاصله داشته باشند. تراز چپ توافق اغلب به عنوان بهترین انتخاب،استفاده می شود، زیرا آن  فضاهای سفید نا متناسب  را به وجود نمی آورد.


6. راهتمایی

هنگام طراحی صفحات تلفن همراه، بهتر است که راهنمایی  سازگاری داشته  باشد.  راهنمایی، اشاره به فضای بین خطوط است. با فشردن فضای بین خطوط، شما قادر به بهبود خوانایی کلی روی صفحه نمایش تلفن همراه می باشید.

 

typography

 

 

7. ترکیب قلمها

پیدا کردن ترکیبی مناسب از اندازه فونت  یک بلوک موثر از متن ایجاد می کند. سبک فونت هارا امتحان کنید ویک ترکیب کامل  از فونت ها و قلم ها که خوانایی و به حداقل رساندن کلمات نامرتبط را تضمین می کند را پیدا کنید.

 

typography

 


8. تجسم فضایی سفید

از فضا برای بهبود طراحی صفحات وب استفاده کنید. با تنظیم فضای بین خطوط، حروف و گرافیک و پاراگرافها، می توانید یک طرح را درک کنید و به نوبه خود، آن را قابل خواندن تر کنید. به عنوان مثال، در مورد دکمه های CTA، فضای که آنها را احاطه کرده، باعث می شود که این دکمه ها و پیوندهای متفاوتی به وجود آید.

 

typography

 


9. عرض صفحه و تایپوگرافی

عرض صفحات هنگام طراحی ، دستگاه ها نقش مهمی را  ایفا می کنند. برای صفحه نمایش های تلفن همراه، هر دو عرض عمودی و افقی باید در نظر گرفته شود تا بهترین تراز و فاصله را بدست آورند.

 

typography

 

 

10. از سبک فونت منحصر به فرد استفاده کنید.

سرفصل ها و زیرعنوان ها  معمولا باید توجهات را جلب کنند. از قلم های تزئینی یا تلطیف شده در اینجا استفاده کنید. این امر محتوا را بیشتر تشخیص می دهد. افزودن بعضی از شکل های بصری در اینجا، تجربه بصری کلی برای کاربر را افزایش می دهد.


11. عملکرد

هنگام طراحی یک صفحه وب تلفن همراه، برنامه کاربردی را در نظر بگیرید. یک متن خاص برای اجرای یک تابع خاص تنظیم کنید - این کار به کاربران کمک می کند که متن را از عناصر دیگر صفحه تشخیص دهند و اقدامات خاصی مانند ارسال پیام یا برقراری تماس را انجام دهند.


12. وزن قلم

همه وزن های  فونت را امتحان کنید  فونت مناسب برای صفحه نمایش خود را پیدا کنید. اگر روند همه چیز در مورد استفاده از وزن بزرگ، چند فونت است - متن آن را در قطعنامه های مختلف برای اطمینان از حداقل اختلال تفکیک کنید.

 

typography

 

 

13. زمینه

اگر پس زمینه روشن و نورانی است، برای ایجاد کنتراست راست، یک سایه تیره تر از رنگ متن استفاده کنید. برای فیلم یا برای یک تصویر متحرک، سعی کنید رنگ و سبک را تجربه کنید. اگر صفحه متن شما سنگین است، سعی کنید استفاده از عناصر تعاملی را به حداقل برسانید. اگر صفحه شما شامل حرکت شناور، تایپ کردن و ویرایش بیشتر باشد، سعی کنید متن خود را مطابق با آن تنظیم کنید.

 

typography

 

 

14. ترکیب کردن فونت های متعدد

فونت های متعدد در هنگام طراحی متن برای عنوان ها، زیر عنوان ها و متن ها را ترکیب کنید. با انجام این کار، طراحان می توانند کنتراست و تاکید بر محتوای طراحی شده را ایجاد کنند. این کمک نمی کند که آن ها را قابل خواندن کند  اما همچنین تجربه خواندن کلی و  بسیار جالب تر است.

متن یکی از شیوه های اصلی ارتباط است، طراحان اغلب تمام کارهای خود را به نوعی اختصاص می دهند. هنگام انتخاب یک فونت، مهم است که هدف از طراحی خود را شناسایی کنید، زیرا که باید با هدف پروژه تطبیق دهید. ما امیدواریم که این نکات در زمانی که شما در پروژه تایپوگرافی قرار میگیرید مفید باشد.

 

typography

نظرات خود را با شرکت آذران تک در میان بگذارید.

(0)نظر


ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه

گروه بندی مطالب

برچسب ها