آیا شما نیاز به مشاور تجاری دارید؟

اصول بازاریابی ویروسی

من اعتراف میکنم اصطلاح "بازاریابی ویروسی" کمی توهین آمیز است. خود را یک بازاریاب ویروسی بنامید و ببینید که مردم دو قدم به عقب برمیدارند. برخی تعجب می کنند ، "آیا آنها هنوز واکسنی برای آن ساخته اند؟" چیز شوم ، ویروس ساده مملو از عذاب است ، نه کاملاً مرده است و نه کاملاً زنده است.

اما شما باید این نوع ویروس را تحسین کنید. این روش زندگی در پنهان کاری تا زمانی که بسیار زیاد باشد پیروز می شود. این برنامه میزبان دیگر میزبانان است و از منابع آنها برای افزایش قبیله خود استفاده می کند. و در محیط مناسب ، بصورت نمایی رشد می کند. یک ویروس حتی لازم نیست جفتگیری کند. فقط دوباره و دوباره تکرار می شود ، با هر تکرار دو برابر می شود.

در چند نسل کوتاه ، ویروس می تواند منفجر شود.

بازاریابی ویروسی چیست؟
Viral Marketing Defined

ویروس چه ارتباطی با بازاریابی دارد؟ بازاریابی ویروسی هر استراتژی را تشویق می کند که افراد را ترغیب کند تا پیام بازاریابی را به دیگران منتقل کنند. مانند ویروس ها ، چنین استراتژی هایی از ضرب سریع برای منفجر شدن پیام به هزاران ، میلیون ها نفر بهره می گیرند.حتی بدون اینترنت ، بازاریابی ویروسی به عنوان "کلمه از دهان" ، "ایجاد یک وزوز" ، "اعمال نفوذ رسانه ها" و "بازاریابی شبکه ای" شناخته شده است. بازاریابی ویروسی. اصطلاح "بازاریابی ویروسی" گیر کرده است.

مثال Hotmail
hotmail

نمونه کلاسیک بازاریابی ویروسی Hotmailاست که یکی از اولین سرویس های ایمیل رایگان مبتنی بر وب است. استراتژی ساده ایی دارد :

 • آدرس ها و خدمات رایگان ایمیل را به شما هدیه میدهد.

 • یک پیامک ساده در انتهای هر پیام آزاد ارسال شده: "ایمیل شخصی و رایگان خود را از طریق http://www.hotmail.com دریافت کنید."
 • سپس صبرکنید تا افراد به شبکه دوستان و همکاران خود ایمیل بزنند.
 • آن دوستان و همکاران پیام را می بینند.
 • آنها برای سرویس ایمیل رایگان خود ثبت نام می کنند.
 • بنابراین ، آنها پیام را هنوز هم به محافل روزافزون دوستان و همفکرانشان منتقل می کنند.

مانند امواج ریز و درشت که هر روز از یک سنگریزه جداگانه پخش می شود ، درون یک حوضچه فرو می رود ، یک استراتژی بازاریابی ویروسی با دقت طراحی شده و به سرعت به بیرون می رسد.

6 عنصر بازاریابی ویروسی

این واقعیت را بپذیرید. برخی از استراتژی های بازاریابی ویروسی بهتر از سایرین کار می کنند. کمتر کار می کنید و همچنین از استراتژی ساده Hotmail استفاده می کنید. اما در زیر شش عنصر اساسی که امیدواریم در استراتژی خود بگنجانید آورده شده است. یک استراتژی بازاریابی ویروسی نیازی به همه این عناصر ندارد ، اما هرچه از عناصر بیشتری استفاده کنند ، نتایج قدرتمندتر خواهد بود. یک استراتژی موثر بازاریابی ویروسی شامل :

 1. محصولات یا خدمات را ارائه می دهد.

 2. انتقال بی دردسر به دیگران را فراهم می کند.
 3. مقیاس به راحتی از کوچک تا خیلی بزرگ.
 4. از انگیزه ها و رفتارهای مشترک بهره می برد .
 5. از شبکه های ارتباطی موجود استفاده می کند.
 6. از منابع دیگر بهره می برد.

بیایید هر یک از این موارد بررسی کنیم.

محصولات یا خدمات با ارزش را ارائه می دهد. "رایگان" قدرتمندترین کلمه در واژگان یک بازاریاب است. بیشتر برنامه های بازاریابی ویروسی برای جلب توجه محصولات یا خدمات ارزشمندی را به شما می دهد. خدمات ایمیل رایگان ، اطلاعات رایگان ، دکمه های "خنک" رایگان ، برنامه های نرم افزاری رایگان که عملکردهای قدرتمندی را انجام می دهند اما نه به همان اندازه که در نسخه "Pro" دریافت می کنید. "ارزان" یا "ارزان" ممکن است موجی از علاقه ایجاد کند ، اما "رایگان" معمولاً این کار را بسیار سریعتر انجام می دهد.

بازاریابان فروش ویروس ابراز رضایت خود را به تأخیر می اندازند. آنها ممکن است امروز یا فردا سود نداشته باشند ، اما اگر آنها بتوانند زمینه مورد علاقه خود را از چیزی آزاد ایجاد کنند ، می دانند که "به زودی و برای بقیه عمرشان" سود خواهند برد.

این مستلزم صبر است.واژه ی "رایگان"چشم را به خود جلب می کند. سپس چیزهای مطلوب دیگری را می بینید که می فروشید، و بدین ترتیب درآمد کسب می کنید. چشم شما آدرس های ارزشمند ایمیل ، درآمد تبلیغاتی و فرصت های فروش تجارت الکترونیکی را به ارمغان می آورد. چیزی را واگذار کنید ، چیزی بفروشید.

انتقال بی دردسر به دیگران را فراهم می کند.پرستاران بهداشت عمومی در فصل آنفولانزا توصیه های بهداشتی را ارائه
می دهند: از افرادی که سرفه می کنند ، میخواهند دستان شان را اغلب بشویید ، چشم ها ، بینی یا دهان خود را لمس نکنید. ویروس ها فقط هنگام انتقال آسان می شوند. واسطه ای که پیام بازاریابی شما را حمل می کند باید انتقال و تکثیر برایشان آسان باشد: ایمیل ، وب سایت ، گرافیک ، بارگیری نرم افزار.

مقیاس به راحتی از کوچک تا خیلی بزرگ. بازاریابی ویروسی مانند آتش سوزی عمل می کند، روش انتقال باید به سرعت از كوچك تا بسیار بزرگ قابل تغییر باشد. ضعف مدل Hotmailدر این است که یک سرویس ایمیل رایگان برای انتقال پیام به سرورهای پست الکترونیکی خود نیاز دارد. اگر استراتژی بسیار موفقیت آمیز باشد ، سرورهای پست الکترونیکی باید خیلی سریع اضافه شوند یا رشد سریع باعث کاهش سرعت و مرگ شود. اگر ویروس فقط برای از بین بردن میزبان قبل از انتشار تکثیر شود ، هیچ کاری انجام نمی شود. تا زمانی که شما برنامه ریزی کرده باشید که چگونه می توانید سرورهای ایمیل را به سرعت اضافه کنید.

از انگیزه ها و رفتارهای مشترک بهره می برد.برنامه های هوشمندانه بازاریابی ویروسی از انگیزه های متداول انسانی بهره
می گیرند. چه دکمه های "
Netscape Now"در روزهای ابتدایی وب گسترش یافته است؟ میل به خونسردی. حرص و آز مردم را به حرکت در می آورد. نتیجه حاصل از برقراری ارتباط ، میلیون ها وب سایت و میلیاردها پیام ایمیل ایجاد می کند. یک استراتژی بازاریابی طراحی کنید که بر انگیزه ها و رفتارهای مشترک برای انتقال آن شکل بگیرد و شما برنده شوید.

از شبکه های ارتباطی موجود استفاده می کند. بیشتر افراد اجتماعی هستند. Nerdy، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در زیرزمین مستقر هستند. دانشمندان علوم اجتماعی به ما می گویند که هر فرد 8 تا 12 نفر در شبکه دوستان ، خانواده و همکاران خود دارد. شبکه گسترده تر یک شخص ممکن است از نمرات ، صدها نفر یا هزاران نفر تشکیل شده باشد. به عنوان مثال یک پیشخدمت ممکن است در یک هفته معین مرتباً با صدها مشتری ارتباط برقرار کند.

بازاریابان شبکه از مدت ها قبل قدرت این شبکه های انسانی را ، چه شبکه های قوی و چه روابط شبکه ضعیف تر درک کرده اند. افراد در اینترنت شبکه های روابطی را نیز توسعه می دهند. آنها آدرس های ایمیل و URLهای مورد علاقه وب را جمع می کنند. برنامه های وابسته مانند شبکه های مجوز از چنین شبکه هایی سوء استفاده می کنند. یاد بگیرید که پیام خود را در ارتباطات موجود بین افراد قرار دهید و پراکندگی آن را به سرعت ضرب می کنید.

از منابع دیگر بهره می برد.خلاق ترین برنامه های بازاریابی ویروسی از منابع دیگری برای بیان این واژه استفاده می کنند. به عنوان مثال برنامه های وابسته ، متن یا پیوندهای گرافیکی را در وب سایت های دیگر قرار دهید. نویسندگانی که مقالات رایگان ارائه می دهند ، به دنبال قرار دادن مقالات خود در سایر صفحات وب هستند. انتشار خبر می تواند توسط صدها مقاله منتشر شود و اساس مقالاتی را که صدها هزار خواننده مشاهده می کنند ، تشکیل دهد. اکنون روزنامه یا صفحه وب شخص دیگری در حال انتقال پیام بازاریابی شما است. منابع شخص دیگری به جای مال شما نابود می شود.

تمرین کنید

من به هر خواننده اجازه می دهم مطلبی را که اکنون می خوانید در وب سایت خود تولید کند - "شش اصل ساده بازاریابی ویروسی".. اگر یک وب سایت بازاریابی یا مشاغل کوچک دارید ، محتوای عالی ارائه دهید و به بازدید کنندگان تان کمک کنید استراتژی های مهم را یاد بگیرند. تمام استراتژی های موفق بازاریابی ویروسی بیشتر از شش اصل ذکر شده در بالا استفاده می کنند.حتی سالها بعد ، این مقاله برای "بازاریابی ویروسی" بسیار رتبه بندی می شود.

شرکت آذران تک برای حضور کسب و کار ها در دنیای دیجیتال تاسیس شده است. خدمات ما به سمت ایجاد تمرکز منحصر به فرد وب سایتها و استفاده از رسانه های اجتماعی برای هدایت ترافیک، آگاهی از برند ، اعتماد و وفاداری مشتری هدایت می شوند


ثبت نظر