آیا شما نیاز به مشاور تجاری دارید؟

بازاریابی ویروسی چیست؟ (مزایا و مثالها)

هر روز همه چیز راجع به بازاریابی ویروسی ، فیلم های ویروسی اینترنت و محتوای با سرعت نور می شنویم. اما این دقیقاً چیست؟

یک محصول ویروسی یا تبلیغات ویروسی، که به طور تصادفی چیزی را بزرگ می کند ...

محتوای ویروسی معمولاً یک استراتژی ویروسی به خوبی طراحی شده در پشت خود دارد ، بخشی از آن نیز به دلیل شانس است ، اما خلاقیت و آماده سازی نیز بسیار مهم هستند ... به همین دلیل ، برای آشنایی با این موضوع، می خواهم امروز به شما بگویم تعریف این مفهوم در واقع چیست ، چگونه یک کمپین ویروسی ، مزایا یا بازاریابی ویروسی کار می کند و نمونه های مورد علاقه ما را به شما نشان می دهد.

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی عبارت است از توانایی ایجاد علاقه و فروش بالقوه برند یا کالایی از طریق پیامهایی که مانند ویروس گسترش می یابد و به عبارتی سریع و از فرد به فرد دیگر انتقال می یابد. ایده این است که خود کاربرانی باشند که برای به اشتراک گذاشتن محتوا تصمیم می گیرند

به دلیل سرعت و سهولت در اشتراک ، شبکه های اجتماعی زیستگاه طبیعی این نوع بازاریابی هستند. گسترده ترین نمونه در زمان های اخیر ایجاد فیلم های متحرک ، شگفت آور یا دیدنی در YouTubeاست که سپس در فیس بوک ، توییتر و کانال های دیگر به اشتراک گذاشته می شوند.

دلیل استفاده از این بازاریابی، ویروسی بودن ، سهولت در گسترش و به اشتراک گذاری سریع تبلیغات است، اما این موضوع یک شمشیر دو لبه است. ما
نمی توانیم فراموش کنیم که در این نوع کمپین ، قسمت اعظمی از کنترل به دست کاربران می رسد و ما را به دلیل نادرست یا تفسیر پیام خطر می کنیم. از طرف دیگر ، یک کمپین ویروسی موفق می تواند برای نتایج برند شما معجزه کند.

یک کمپین ویروسی چگونه کار می کند؟
viral marketing

انجام یک کمپین بازاریابی ویروسی بسیار ساده است: یک فیلم یا نوع دیگری از مطالب جذاب برای هدفتان ایجاد کنید ، آن را در اینترنت قرار دهید و اولین اقدامات را برای جابجایی برنامه ریزی کنید. از آنجا شکل بگیرید ، تنها کاری که می توانید انجام دهید اینست که منتظر بمانید تا فیوز روشن شود و کاربران شروع به اشتراک گذاری آن کنند.

در بعضی موارد ، ویروسی به طور تصادفی اتفاق می افتد ، از ویدیویی که توسط یک کاربر خصوصی بارگذاری شده است و ناگهان محبوب می شود و شروع به گردش در سراسر اینترنت می کند.

در مورد استراتژی پراکندگی فیلم های ایجاد شده توسط مارک ها ، ما دو نقطه تمرکز داریم: نمایش داده شده یا پنهان. در حالت اول ، کاربر از اولین لحظه آگاه است که آنها در حال مشاهده محتوای تبلیغاتی هستند ، در حالی که در حالت دوم مشارکت برند پنهان است و فقط بعداً فاش می شود.

اگر از تکنیک های بازاریابی پنهان استفاده می کنید ، لازم است که بسیار مراقب باشید تا کاربر احساس فریب نکند ، زیرا ممکن است کمپین ویروسی علیه شما شروع به کار کند.

مهم نیست که چه راهبردی را انتخاب می کنیم ، ما هرگز نباید تبدیل به اسپم شویم و در هنگام به اشتراک گذاشتن محتوا ، سراغ آن نرویم. به جای تکرار چند باره ی پیام ها، بهترین استراتژی یافتن مکان و زمان مناسب و اجازه دادن به "فیوز ویروسی" است.

مزایای بازاریابی ویروسی

  • کم هزینه بودن :آنچه که مبارزات ویروسی را مشخص می کند ، این است که کاربران بخش قابل توجهی از کار را برای ما انجام می دهند ، که هزینه های پراکندگی را به شدت کاهش می دهد: خرید تبلیغات یا فضای روی رسانه غیر ضروری می شود.

  • پتانسیل دستیابی زیاد: یک فیلم ویروسی در اینترنت امکان دستیابی به مخاطبان عظیم بین المللی را دارد ، بدون آنکه ما سرمایه گذاری کنیم یا تلاش دیگری انجام دهیم. به همین دلیل ، یک شرکت کوچک یا حتی یک شخص خصوصی می تواند بسیار دور باشد.

  • تهاجمی نبودن:در بازاریابی ویروسی ، تصمیم به مشارکت و به اشتراک گذاری همیشه از طرف کاربر حاصل می شود و بنابراین هرگز به همان اندازه تهاجمی به وجود نمی آید. مانند این ، درک از مارک و تعامل به طور قابل توجهی بهتر ، در مقایسه با اشکال کلاسیک تر تبلیغات است.

  • این به ساخت برند شما کمک می کند:از نظر خلاقیت، ما محتوا را چنان باورنکردنی ایجاد می کنیم که خود کاربران تصمیم بگیرند آن را به اشتراک بگذارند و از این رو یک ارتباط شخصی با مارک شما ایجاد می کنند. بدون شک ابزاری فوق العاده قدرتمند است که در مورد برندسازی و آگاهی پیش می آید.

نمونه هایی از بازاریابی ویروسی

برای به پایان رساندن ، در اینجا برخی از نمونه های مورد علاقه ما در زمینه الهام بازاریابی ویروسی در Cyberclickآمده است. امیدواریم که از آنها لذت ببرید!

  • با آیفون Xویروسی می شوید

اپل از طریق راه اندازی کمپین "Selfies on iPhone X" ، جذابیت ویروسی خود را حفظ کرده است. راز این مثال از بازاریابی ویروسی (که به بیش از میلیون ها بازدید آنلاین و آفلاین رسیده است) بسیار ساده است: محصولی آنقدر عالی که مردم را به خودی خود به طرفداران برند تبدیل می کند. مردم خودشان را دوست دارند. اگر آنها امکان پخش این عشق را به صورت دیجیتال از طریق سلفی ها داشته باشند ، این یک پیروزی تضمینی است. ویژگی سلفی درخشان آیفون Xاز طریق اشکال مختلف رسانه ای پیش از بازگرداندن اپل محتوای ویروسی در یک شاهکار ، یعنی فیلم سلفی iPhone X، از طریق ویروس های مختلف پخش می شود. همانطور که یکی از نظرات YouTubeمی گوید ، "این زیباترین چیزی است که من تاکنون دیده ام" ... این بازاریابی ویروسی از طریق ویدیو به اپل اجازه می دهد تا ویژگی های کلیدی مانند جلوه های نورپردازی پرتره و دوربین TrueDepthخود را گسترش دهد.

  • وضعیت ویروسی: Fidget Spinner

محصولی ویروسی از هدف قرار دادن یک مشکل واقعاً ویروسی در عصر دیجیتال ، معروف به اختلال کمبود توجه ناشی می شود. اجازه دادن به مردم در سطح جهان برای انتقال عصبی خود به یک وسیله دستی سرگرم کننده ، امکان گسترش ویروسی Fidget Spinnersرا فراهم کرده است. شروع محصولات متوسط به طور ویروسی در بین دانش آموزان مدرسه و بعداً به بزرگسالان گسترش می یابد. ما شروع کردیم به دیدن اسپینرهای معتبر در رسانه های اجتماعی ، یادبودهایی با اسپینرهای معتبر ، اسپینرهای معتبر که در حین عبور از خیابان حواس پرتی مردم را پرت می کنند و البته اسپینرهای محرمانه در بخش خرید ضربه ای از سوپر مارکت محلی شما. این محصول کوچک از طریق ارائه "راه حل" برای یک مشکل ویروسی و ایجاد جهانی پر از وسوسه وفاداری به وضعیت بازاریابی ویروسی دست یافت.

8 دلیل استفاده از بازاریابی ویروسی

1- یک تجربه یکپارچه و سهولت در اشتراک گذاری

2. حلقه ویروسی که بین نمایش تلویزیونی و رسانه های اجتماعی ایجاد شده است

3. درام عاطفی ، تعامل عاطفی کاربران را تحریک می کند و واکنش های بعدی را برانگیخته می کند.

4. به کاربران خوراکی بی پایان از محتوای قابل ویرایش و از نظر ویروسی ارائه می شود

5. با افزایش مخاطبان ، واکنش رسانه های اجتماعی کاربران افزایش می یابد

6. حلقه های محتوای ویروسی ویروسی تر می شوند

7. کاربران بیشتر در محیط اجتماعی غوطه ور می شوند

8. محتوای خوب + قابلیت اشتراک = دستور العمل برای بازاریابی ویروسی

کلام آخر

در این مقاله سعی شد تا شما را با ابزار جدید و کم هزینه ی بازاریابی آشنا کنیم. شما برای ترویج برند و کسب و کار خود احساس نیاز به بازاریابی را تجربه کرده اید. پس با به کارگیری بازاریابی ویروسی به تبلیغ دیوانه وار برندتان توسط مخاطبانتان در رسانه ای اجتماعی بپردازید و از آن لذت ببرید!

شرکت آذران تک برای حضور کسب و کار ها در دنیای دیجیتال تاسیس شده است. خدمات ما به سمت ایجاد تمرکز منحصر به فرد وب سایتها و استفاده از رسانه های اجتماعی برای هدایت ترافیک ، آگاهی از برند ، اعتماد و وفاداری مشتری هدایت می شوند.


ثبت نظر