آیا شما نیاز به مشاور تجاری دارید؟

راز موفقیت در بازاریابی ویروسی چیست؟

باور کنید یا نه ، یکی از موفق ترین کمپین های بازاریابی ویروسی در تاریخ سالها پیش از یوتیوب ، توییتر ، فیس بوک رخ داده است و از مدرن ترین تصورات اینترنت استفاده شده است.

در سال 1999 ، دانیل میریک و ادواردو سانچز با استفاده از تکنیک های نوآورانه ای که توسط فرهنگ نسبتاً جدید اینترنت امکان پذیر شده بود ، شروع به نوازش کردن صدای بلند وزنه برداری برای فیلم افسانه ای خود یعنی Blair Witch Project کردند.

این فیلم نمونه اولیه ای از سبک "فیلم های یافت شده" است که ساخته شده است تا مانند فیلم های آماتور فیلمبرداری شده توسط افراد واقعی باشد.

میریک و سانچز به همراه آرتیزان سرگرمی ، از نگاه واقع بینانه بلر جادوگر برای ساختن کمپین هایی در اطراف آن استفاده کردند که نشان می داد این فیلم واقعاً واقعی است.

کمپین بازاریابی پروژه Blair Witch Project از وب سایتی استفاده کرده است که برای متقاعد کردن مردم ساخته شده است که سناریوی ترسناک / رمز و راز فیلم یک مورد واقعی برای افراد مفقودالاثر است.

میریک و سانچز همچنین از تابلوهای پیام آنلاین برای انتشار شایعات پیرامون رمز و راز بازدید کردند. این کارزار چنان موفقیت آمیز بود که بسیاری از مردم هنوز هم اعتقاد داشتند این فیلم با انتشار زمان وقایع در سینماها ، واقعه واقعی را به تصویر می کشد.

پروژه بودجه جادوگری بلر با بودجه كمتر از یك میلیون دلار ، تقریباً 250 میلیون دلار درآمد داشت.

حیرت ناشی از فعالیتهای نوآورانه ، مبتنی بر اینترنت بازاریابی ، آنچه می توانست فقط یک فیلم ترسناک دیگر باشد را به یک پدیده ملی تبدیل کرد. (همچنین به بازاریابی Buzz مراجعه کنید)

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی یک استراتژی تجاری است که از شبکه های اجتماعی موجود برای تبلیغ یک محصول استفاده می کند. نام آن به چگونگی انتشار اطلاعات در مورد یک محصول با سایر افراد در شبکه های اجتماعی خود اشاره دارد ، دقیقاً به همان روشی که ویروس از یک شخص به فرد دیگر گسترش می یابد.

بازاریابی ویروسی

اساس بازاریابی ویروسی در گسترش اطلاعات از طریق کلمه به دهان است (به بازاریابی Word-of-Mouth مراجعه کنید) ، اما فناوری مدرن اجازه داده است تا اثر ویروسی بسیاری از سیستم عامل های مبتنی بر اینترنت را در بر بگیرد.

بازاریابی ویروسی به عنوان یک ابزار مستقل بازاریابی یا به عنوان بخشی از یک کمپین بزرگتر که از انواع مختلفی از بازاریابی استفاده می کند ، مفید است.

این امر خصوصاً برای مشاغل یا شرکتهای کوچکتر جذاب است زیرا بازاریابی ویروسی می تواند جایگزین ارزان تری برای تلاشهای سنتی بازاریابی باشد.

به عنوان مثال ، یک شرکت نوشیدنی انرژی زا می تواند یک ویدیوی اینترنتی ایجاد کند که شامل شخصی باشد که قبل از انجام جهش دوچرخه به نظر می رسد یک نوشیدنی انرژی مصرف می کند.

اگر این ویدیو واقعاً واقعی به نظر برسد ، ممکن است افرادی را که مشاهده می کنند تشویق کنند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

پس از دریافت ویدئو به اندازه کافی دیدگاه ، این شرکت می تواند هدف واقعی خود را فاش کند و بینندگان خود را متقاعد کند تا بدون استفاده از یک آگهی سنتی ، اطلاعات بیشتری درباره این نوشیدنی جستجو کنند.

بازاریابی ویروسی اغلب در رابطه با سایر روشهای بازاریابی ، مانند مورد پروژه جادوگر بلر ، مورد استفاده قرار می گیرد.

جنبه ویروسی این کمپین مدت ها قبل از انتشار آگهی های تبلیغاتی ، تریلر ، پوستر و سایر شکل های بازاریابی سنتی ، حیرت انگیز در مورد اصل داستان ایجاد کرد. این مسئله باعث شد تا بسیاری از افراد پیش از انتشار رسمی آن برای عموم ، درباره فیلم صحبت کنند.

برای ویروسی بودن محتوا لازم نیست پنهان باشد. کمپین های سیاسی اغلب فیلم هایی ایجاد می کنند که دارای کلیپ های صوتی از نامزد مخالف هستند و می گویند ممکن است افراد توهین آمیز باشند.

سیاستمداران امیدوارند با اشاره به اظهارات ظالمانه ، این فیلم ویروسی شود و باعث شود دیگران نگرش منفی نسبت به حریف هدفمند ایجاد کنند.

اجرای تکنیک های بازاریابی ویروسی

یک تصور غلط رایج وجود دارد مبنی بر اینکه بازاریابی ویروسی به توانایی ایجاد اطمینان از چیزی بسیار محبوب بستگی دارد. در واقعیت ، یک کمپین موفقیت آمیز در بازاریابی ویروسی بیشتر به درک چگونگی ارتباط با جمعیت خاص با ارائه مطالب ارزشمند وابسته است.

بازاریابی ویروسی یک رویکرد مشتری محور است ، بنابراین اولین گام برای شناسایی جمعیتی هدف برای یک محصول و آنچه آنها بیشترین ارزش را در محصولات دارند ، و نیاز به بازاریاب برای تحقیق و تحلیل داده های جمعیتی است.

در جریان کارزار جادوگر بلر ، فیلمسازان و عوامل اصلی بازاریابی این فیلم دانش آموزان فیلم بودند.

آنها بررسی کردند که چه چیزی باعث ایجاد فیلم های ترسناک برای جمعیت شناختی نوجوانان و بزرگسالان جوان شده است و همچنین چگونگی به اشتراک گذاری اطلاعات دموگرافیک را بررسی کردند.

آنها از این اطلاعات برای تمرکز بر رمز و راز محصول خود استفاده کردند و تلاشهای اولیه خود را در اینترنت متمرکز کردند که بدانند بهترین فرصت برای رسیدن به مخاطبان جوان تر را دارند.

هنگامی که یک شرکت می داند جمعیتی مورد نظر خود را چگونه می خواهد و چگونه ارتباط برقرار می کنند ، شروع به ایجاد محتوا می کنند که افراد می خواهند به اشتراک بگذارند.

ایجاد محتوا بازاریابی ویروسی

تیم بلر جادوگر وب سایت ها ، تابلوهای پیام و خبرهای جعلی ایجاد کردند که باعث وحشت و رمز و راز داستان فیلم شدند. این محتوا مردم را تشویق می کند تا به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد داستان باشند و حتی در تحقیقات خود با دوستانشان همکاری کنند.

بازاریابی ویروسی یک روند مداوم و تعاملی است. شرکتی که یک ترکیب ویروسی را پیاده سازی می کند نباید اجازه دهد مسیر خود را بدون هدف ادامه دهد.

کمپین Bler Witch در تابلوهای پیام اینترنتی فعال شد و در تعامل با طرفداران واقعی قرار گرفت و به طور مرتب وب سایت ها را با اطلاعات بیشتر بر اساس مباحث مربوط به فن به روز کرد. این مانند اکثر کمپین های ویروسی موفق شد زیرا در کنار علاقه به محصول رشد کرد.

مشاغل مرتبط در بازاریابی ویروسی

طراحی وب

اکثر کمپین های بازاریابی ویروسی شامل سیستم عامل های اینترنتی هستند. هر شرکتی که می خواهد در بازاریابی ویروسی موفق شود به خدمات یک طراح وب ماهر نیاز دارد تا وب سایت ها و سایر مواد آنلاین را ایجاد کند.

طراحی وب یک زمینه کاملاً فنی است که شامل چندین زبان برنامه نویسی رایانه و حس خوب ترکیب بصری است.

داشتن دانش و کسب تجربه

یک طراح وب باید دارای مدرک لیسانس علوم در بازاریابی ، علوم کامپیوتر یا رسانه جدید یا مدرک هنر در طراحی باشد.

علاوه بر یک رزومه با کار متمرکز بر رایانه در آن ، طراحان وب غالباً باید نمونه کارهایی را ارائه دهند که توانایی آنها در ایجاد وب سایت ها را نشان می دهد.

متخصص محتوا

یک کمپین ویروسی فقط به اندازه محتوایی که مردم می خواهند به اشتراک بگذارند خوب است. متخصصان محتوا موادی مانند فیلم ، بازی ، پست های وبلاگ و سایر مواردی را ایجاد می کنند که مصرف کنندگان مایل به اشتراک گذاری با دیگران هستند.

این امر به مهارت های متنوعی در رسانه های جدید ، خلاقیت و ارتباطات نیاز دارد.

متخصص بازاریابی محتوا ویروسی

متخصصان محتوا باید دارای مدرک لیسانس در بازاریابی ، ارتباطات ، روابط عمومی یا تجارت باشند. تجربه قبلی در موقعیت متمرکز در رسانه نیز بسیار مفید است.

یادگیری بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی ممکن است یکی از محبوب ترین ، سریعترین استراتژیها در این زمینه باشد ، اما اغلب در رابطه با اشکال متداول بازاریابی استفاده می شود.

کسانی که علاقه مند به پیگیری فعالیت های ویروسی هستند می توانند در یک برنامه آموزشی بازاریابی ، مهارت متنوع مشتری گرا را توسعه دهند.

برنامه های بازاریابی با دوره های بنیادی شروع می شود که روی اصول اساسی مانند بودجه ریزی ، فرهنگ شرکت ، توسعه برند و سایر مفاهیم متداول در تمام استراتژی های تجارت بازاریابی متمرکز می شوند.

متخصصان بازاریابی بدون توجه به شرکت ها و محصولاتی که مدیریت می کنند ، باید از این مهارت ها استفاده کنند.

دانش آموزان در برنامه های بازاریابی همچنین نحوه استفاده از ابزارهایی مانند پردازنده های کلمه ، نرم افزار مدیریت پایگاه داده و بسیاری از اشکال رسانه های جدید را برای فعالیت های اینترنتی یاد می گیرند.

فناوری رایانه برای هر نوع بازاریابی که امروزه به کار گرفته می شود ، از مبارزات ویروسی فوق مدرن گرفته تا کلاسیک های سر راست مانند نامه مستقیم ، ضروری است

کار در دوره های دیرهنگام دانشجویان از دانشجویان می خواهد که در کلاس های دستی استفاده کنند که آنچه را که از کتاب ها و مطالعات موردی که خوانده اند آموخته اند.

این اغلب به شکل شبیه سازی های تجاری می باشد که دانشجویان را برای ایجاد برنامه های بازاریابی خود ، توسعه تیم های خود و انجام تحقیقات بازار خودشان وظیفه می کند.

این آخرین و با ارزش ترین آزمایش در آموزش بازاریابی است. دانشجویانی که می توانند در این مرحله موفق شوند ، می توانند موقعیتی را در دنیای پرشتاب بازاریابی مدرن دنبال کنند.

شرکت آذران تک برای حضور کسب و کار ها در دنیای دیجیتال تاسیس شده است. خدمات ما به سمت ایجاد تمرکز منحصر به فرد وب سایتها و استفاده از رسانه های اجتماعی برای هدایت ترافیک، آگاهی از برند ، اعتماد و وفاداری مشتری هدایت می شوند


ثبت نظر